Magn jellegu aprhirdetst adja fel itt, MOST!
Mix-FM Rádió - Hallgass!

Új Kelet
Hírdetés
Az olvasható hetilap
Bejelentkezés | Regisztráció

Hargita megyei hetilap

2018. február 25., vasárnap - Géza
Címlap Interjú Beszélgetés elvándorolt gyergyói énekesekkel: HÚSZÉVES ÁLOM TELJESÜLT
Nyomtatott FRISS

Számláló

Tagok : 4695
Tartalom : 15135
Tartalom találatai : 13913535
Jelenleg 142 vendég olvas minket
Hargita megye honlapja
Hargita megye honlapja

Gyergyóalfalu
Gyergyóalfalu

Csomafalva
Gyergyócsomafalva

Gyergyóditró
Gyergyóditró

Maroshévíz

Gyergyóremete
Gyergyóremete

Gyergyóújfalu
Gyergyóújfalu

Gyergyószárhegy

Gyergyószentmiklós
Gyergyószentmiklós

Beszélgetés elvándorolt gyergyói énekesekkel: HÚSZÉVES ÁLOM TELJESÜLT
2018. február 02. péntek, 16:47

A Szent Miklós Napok keretében szervezett II. Gyergyói Világvándor találkozó igazi élményt jelentett az itt élôknek és az erre az alkalomra hazatérôknek is. Az örömzenélés, a koncertek évtizedekre röpítettek vissza, és a nosztalgikus hangulat mellett azt is bizonyították, hogy nagyon sok tehetséges zenésze volt és van Gyergyószentmiklósnak. 

Bicsak Tibor Angliából 
érkezett, hogy a régi Incog-nitó hangulatát hozza vissza sokak számára, és kisfiá-
val együtt is énekeljen.

• Milyen érzés volt erre az alkalomra hazajönni?
• Nagyon örültem a kezdeményezésnek. Kezdetben el sem tudtuk képzelni, hogy mindez hogyan fog megvalósulni, összeállni, milyen lesz, de nagy öröm­mel jöttem, és nagyszerû érzés volt. 
• Az esemény különlegessége, hogy Gyulai István Örökségünk címû dala alapján készült videoklipben és de-cember 5-én az örömzenélés során is együtt énekeltél a fiaddal.
• Nagyon szeret énekelni, és én csak támogatom ebben. Ez kiváló alkalom volt, hogy ô is megtapasztalja, hogy milyen is volt annak idején, hiszen az ô életében nem volt benne, hogy az apja zenél, hi­szen mióta megszületett ezzel nem foglalkoztam. Nem is tudta, mire számíthat, de nagyon élvezte az egész folyamatot, stúdióztunk, videoklipet forgattunk, próbáltunk, nagyszínpadon lépett fel, kerek lett az egész. 
• Milyen volt újra színpadon állni és énekelni?
• Nagyszerû érzés volt találkozni a régi korok zenéivel, zenészeivel, és az újakkal is, akik kiválóan játszanak. Legelô­ször 25 évvel ezelôtt adtuk ki az albumunkat, akkor volt az elsô figurás produkció, amit Barabás Attilával, Zsák ba­rátommal Mikulás ünnepkor összeraktunk. Utoljára 2003-ban léptem fel, majd elköltöztem, és 2010-ben még egyszer ha­zahívtak. Most ismét hét év telt el, úgy látszik, ez nálam a bûvös szám. Tudtuk, hogy szeretnek és várnak, de az az ováció, ami fogadott a színpadon, nagyon jó érzés volt. 
• Milyen gyakran van lehetôségetek hazajönni?
• Minden évben igyekszünk itthon tölteni kis idôt. Én soha nem terveztem, hogy elmegyek, de lehetôség adódott, és éltünk vele. Nem kifejezetten az anyagiak motiváltak, hanem szerettünk volna megtapasztalni egy másik világot, kipró­bálni saját magunkat. Jó érzés tudni, hogy újra lehet kezdeni bárhol vagy, csak ki­tartás kell. A fiamban is építjük a magyar­ságtudatot. Tényleg ez az Örökségünk dalt mintha nekünk írták volna. Bris­tolban, ahol élünk, magyar iskolát üzemelünk, 35 család rendszeresen találko­zik, mert fontos számunkra a magyarságunk megtartása. Ma már nincs távol­ság, az Internet segítségével tartjuk az itthoniakkal a kapcsolatot, persze, ez nem olyan, mintha itt élnénk. 
• Hazajönnétek?
• Ha megtalálnánk az átjárható utat… Nem zárkózunk el ettôl. Sokan kérdezik, hogy örökre szól-e, és soha nem jövünk haza? Bármi megtörténhet…

Gáspár Zoltán, Gáspi, 
az egykori Metrum zenekar énekese 17 éve él az Ameri-kai Egyesült Államokban, Chicagóban. Ô is szerepelt az Örökségünk videoklipben, az örömzenélés során 
többek között Szentjobbi Boglárkával és Portik Líviával, a No Sugar 
énekesnôjével énekelt, 
és a rockesten is fellépett. 

• Milyen volt ebbôl az alkalomból hazajönni? 
• Egy álomnak a beteljesülése. Húsz éve álmodozom arról, hogy majd egyszer itthon fogok zenélni, így nem volt nehéz meghozni a döntést, amikor felkértek. Nagyon jól éreztem magam a színpadon, bár kevés volt a próba, és zeneileg mindig több az elvárásom. Szeretném, ha több tapasztalattal, még jobb produkciót le­hetne hozni, hogy utólag is, amikor vissza­nézem, ne találjak benne sok hibát. Ez még különlegesebb volt, mint akármelyik hazajövetel, mivel nagyon a zene körül mûködött a dolog, és a zenét imádom. Az az érzés csodálatos volt, hogy a régi zenészekkel találkozhattunk, és az újakkal is meg tudtunk ismerkedni. Szinte minden napot együtt töltöttünk.
• Mi a véleményed a jelenlegi helyi zenekarokról?
• Nekem nagyon tetszik a Bagossy Brot­hers Company, a No Sugar, kintrôl is követem a fejlôdésüket, 80 százalékban a dalaikat is ismerem. Technikai fejlettség szintjén sokkal elôrébb vannak, mint annak idején mi voltunk, de most a le­hetôségek is jobbak. A szövegeik is nagyon jók. Tényleg büszkék vagyunk arra, hogy Gyergyószentmiklós ilyen zenei kultúrá­val rendelkezik, valósággal hihetetlen. 
• Mesélj egy kicsit a kezdetekrôl, milyen volt, amikor 17 évvel ezelôtt ki­mentél Amerikába?
• Az elsô években minden újdonság volt, hogy meg tudtunk állni a lábunkon, nagy dolognak számított. Csomó célunk volt, hogy elvégezzük az egyetemet, mes­terizzünk, autót vásároljunk, mert itthon nem volt. Rengeteg új élményünk volt. 
• Nehéz volt beilleszkedni?
• Egyáltalán nem, nagyon befogadó társadalom. Ha idejön egy idegen, neki sokkal nehezebb, mint nekünk volt ott. Miután megérkeztem, úgy éreztem, hogy elsô perctôl ugyanolyan jogaim vannak, mint a többi ott élônek, egyformák va­gyunk. Megkérdezik, hogy honnan jössz, mert kíváncsiak az akcentus miatt, de nincs probléma ebbôl.
• Mikor kimentél, alig tudtál angolul, mennyi idô alatt tudtad megtanulni?
• Mikor iskolába kezdtünk járni, akkor muszáj volt, de állandóan angolul be­széltünk, a munkahelyen, mindenhol, és így viszonylag hamar ment. 
• Nehéz volt munkát találni?
• Könnyû volt, csak kell keresni, és ha dolgozni akarsz, akkor ez nem jelent problémát. Olyan is van, aki állandóan arra panaszkodik, hogy nincs munkája, de szerintem ez attól függ, hogy mennyire gondolod komolyan. 
• Hány év után jöttél elôször haza?
• 2000-ben mentem ki, és három évvel késôbb voltam elôször itthon. Nem je­lentett gondot, hiszen nekem mindig rendben voltak a hivatalos irataim, teljesen legálisan éltem, dolgoztam ott. 
• Volt honvágyad?
• Az elsô két hazajövetelem érdekes volt, mert ugyan vártam, hogy itt legyek, de kis idô múlva már az járt a fejemben, mi­kor megyek vissza. Azt követôen pedig tetszett itthon is, nehezebb volt visszamenni. 
• Tartjátok a kapcsolatot az ott élô magyarokkal?
• Igen, nagyon sok erdélyi, magyarországi barátunk van, akikkel összejárunk, nagy a baráti kör. 
• A gyerekeid tudnak magyarul?
• Igen, én csak magyarul beszélek mind­kettôjükkel, így nagyon jól tudnak ma­gyarul. Elôzô alkalommal a lányom is itt volt velem, és alig akart visszamenni, annyira jól érezte magát. Magyar iskolába járnak, nekik nem jelent problémát a kétnyelvûség. 
• Szeretnél végleg hazajönni?
• Nagyon szeretném a hegyek miatt, mert azokat nagyon szeretem, és a zenei élet is más lenne. Ha itthon lennék, ak­kor biztos vagyok benne, hogy már másnap­tól zenekart alapítanék. De elölrôl kezdeni mindent nem szeretnék, vakációzni szívesen jövünk, vagy majd, amikor nyugdíjasok leszünk, akkor igen, de nehéz lenne megszokni ezt a rendszert, mert ott minden nagyon gördülékenyen mûkö­dik, itt pedig nekem úgy tûnik, hogy nem könnyû. Barátok, szociális, zenei élet szempontjából itt élnék, minden más a­zonban jobb ott. 
• Mikor jössz legközelebb?
• A tervek szerint nyáron, akkor családdal együtt jönnék, hoznám a két gye­rekemet is, és hosszabb idôt 1-1,5 hónapot töltenénk itthon. Zeneileg is vannak elképzeléseink, a No Sugarral szeretnénk egy videoklipet, amiben duettet énekel­nénk, nyáron is lehetne sok mindent csi­nálni, beszélgettünk róla, aztán meglátjuk. Mindenképp a fiatalok, az új generáció felé húz a szívem zeneileg. 

Barabás Orsolya

Nobo

Portik Sándor grafikus-festőművész

Klikk ide, és add tovább a HÍRT szeretteidnek,
barátaidnak, ismerőseidnek bárhol élnek a világon,
de szívügyük Gyergyó, Csík, a Székelyföld!
Mix-FM Rádió Hírek - Hallgasd Online
Székelyföld kincsei | Comorile Ținutului Secuiesc | Treasures of Szeklerland

Mosolyszüret